Микроби, които живеят под почвата на Марс, са причина за мъглата от метан около Червената планета, твърдят учени от НАСА, цитирани от в. "Сън". Газът е открит с помощта на орбитиращ космически апарат и наземни телескопи.
На Земята метан се отделя при храносмилателния процес на кравите, припомнят експерти. Някои учени смятат, че метан се отделя в резултат на вулканична активност, но на Марс няма такава.
Още един факт в подкрепа на твърдението, че на Червената планета има живи микроорганизми, е, че метан е открит в райони, където има облаци от водни пари, а водата е особено важна за зараждането и поддържането на живот. Учените от НАСА допускат, че метан на Марс се отделя като отпадъчен продукт от микроорганизми, наречени метаногени, които живеят във вода под подпочвения лед. Те трябва да са живи, в противен в случай в марсианската атмосфера няма как да бъде открит метан.
Британският професор Колин Пилинджър, ръководител на неуспешната мисия "Бигъл 2" до Марс през 2003 г., също смята, че метанът в атмосферата на Марс свидетелства за наличието на живот на планетата. "Метанът е продукт на биология. За да има метан на Марс е необходим възобновяем източник. Най-логично е това да са микроорганизми. Така че ако откриете метан в атмосфера, можете да допуснете, че там някъде има живот. Това не е доказателство, но е откритие, което си струва да бъде изследвано отблизо", обяснява Пилинджър.
Откритието на НАСА потвърждава предишни изследвания на космическия апарат "Марс Експрес", който орбитира около Червената планета от пет години, и през 2004 г. откри признаци за наличието на метан.
източник - БТА